KDC3400F Eaton / Cutler-Hammer / Westinghouse Molded Case Circuit Breakers
Item # KDC3400F
NOTE: Images are for Reference Only
Product Specifications
Type
KDC
Amperage
400
Poles
3
Voltage
600
Short Circ Int Cap
100kA@480V
Configuration
Bolt-On
KDC3400F Description
Eaton, Molded Case, Circuit Breakers, Type KDC, 400A, 3P, 600 VAC, Bolt-On, Terminals Not Included, Thermal Magnetic, Interrupting Current: 200 kA at 240 VAC / 100 kA at 480 VAC / 50 kA at 600 VAC / 22 kA at 250 VDCMolded Case Circuit Breakers from Eaton / Cutler-Hammer / Westinghouse