JGA36250 Square D / Schneider Electric Molded Case Circuit Breakers
Item # JGA36250
NOTE: Images are for Reference Only
Product Specifications
Type
JGA
Amperage
250
Poles
3
Voltage
600
Short Circ Int Cap
35kA@480V
Configuration
I-Line
Feature 1
LI Functions
Feature 2
Phase Connection: ABC
JGA36250 Description
Square D, Molded Case, Circuit Breaker, Powerpact, Type JGA, 250A, 3PH, 3P, 600V, I-Line Style Plug-In, Thermal Magnetic, Interrupting Current: 35kA at 480V, ABC Phase Connection, Long Time & Instantaneous (LI) Trip FunctionsMolded Case Circuit Breakers from Square D / Schneider Electric