HMCP250W5C Eaton / Cutler-Hammer / Westinghouse Molded Case Circuit Breakers
Item # HMCP250W5C
NOTE: Images are for Reference Only
Product Specifications
Type
HMCP
Amperage
250
Poles
3
Voltage
600
Short Circ Int Cap
35kA@480V
Configuration
Feed-Thru
HMCP250W5C Description
Eaton, Molded Case, Circuit Breaker, Type HMCP, 250A, 3P, 3PH, 600V, Feed-Thru, Line + Load Lugs, Magnetic Only, Magnetic Range 1250A-2500A, Interrupting Capacity: 35kA at 480VMolded Case Circuit Breakers from Eaton / Cutler-Hammer / Westinghouse